Z udziałem ok. 5 tys. osób na Jasnej Górze na odbyła się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin i Małżeństw. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyły słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Rodzina Bogiem silna mocą swojego narodu”.

W ramach Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin zaprezentowano wystawę „Rodzina w służbie życiu” poświęconą Ulmom, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali Żydów.Ekspozycję „Samarytanie z Markowej” przygotował IPN.

Doroczne spotkanie zainaugurowała w sobotę Msza św. , której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, od niedawna przewodniczący Rady ds. Rodziny. W homilii bp Śmigiel zauważył, ze dziś „toczymy bój o obecność Boga w życiu naszych rodzin, o świętość małżeństw, o szacunek do życia poczętego od poczęcia do naturalnej śmierci”.

W czasie pielgrzymki jej uczestnicy wysłuchali konferencji poświęconych adopcji, przekazywaniu wiary swoim dzieciom oraz sierpniowemu Światowemu Spotkaniu Rodzin w Dublinie spotkaniu w Irlandii z papieżem Franciszkiem.
Eucharystii na zakończenie dwudniowego spotkania przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W homilii metropolita krakowski mówił o tym, że rodzina jest niezbędnym i koniecznym warunkiem trwania prawdziwie ludzkiego świata a wobec naporu zła życie rodzin chrześcijańskich musi być budowane na Eucharystii.

Podczas Mszy świętej nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, a także zawierzenie małżeństw i rodzin Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.
Nowi doradcy życia rodzinnego złożyli ślubowanie.

Organizatorem pielgrzymki małżeństw i rodzin na Jasną Górę jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (KODR).

Z naszej archidiecezji na pielgrzymi szlak wyruszyły trzy grupy zorganizowane przez Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej: z Przemyśla, Jarosławia i Brzozowa.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za zorganizowanie wyjazdu. Gorąco i serdecznie dziękujemy również kapłanom, którzy współorganizowali wyjazd i towarzyszyli pielgrzymom: ks. dr Markowi Machale, ks. prałatowi Janowi Mazurkowi, ks. Bożydarowi Sztank, ks. Grzegorzowi Czerwonce oraz o. Wojciechowi Pelcowi.

Fotorelacja